Miniony rok 2017 był bardzo korzystny na rynku nieruchomości. Szczególnie w sektorze mieszkaniowym zanotowano rekordowe ilości transakcji, sprzedaży zarówno mieszkań na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. To pierwszy tak wysoki wynik od wielu lat.

Oprócz pozytywnych statystyk dotyczących kupna wymarzonego M, w wielu miastach w Polsce coraz większą popularnością cieszą się transakcje najmu. Lublin również należy do tej grupy.


Sytuacja taka wynika m.in. z faktu, że Lublin jako konkurencyjny ośrodek akademicki, przyciąga rzesze studentów z całej Polski. Jednak nie tylko. Serce Lubelszczyzny stanowi atrakcyjną alternatywę również dla obcokrajowców, których coraz częściej można spotkać na ulicach naszego miasta.

Przypływ ludzi, którzy nie wiążą swojej przyszłości z zamieszkaniem w mieście na stałe, powoduje zatem wzrost zapotrzebowania na lokale mieszkalne na wynajem.

Czy opłaca się więc inwestować w zakup nieruchomości, której przeznaczeniem ma być późniejszy wynajem?

Wygląda na to, że pod względem ekonomicznym obecnie jest idealna pora na tego typu inwestycje. Za lokowaniem swoich oszczędności w rynek nieruchomości na wynajem, przemawia bowiem kilka ważnych czynników. Wysoka zdolność kredytowa Polaków, poprawa sytuacji na rynku pracy, rosnący PKB, a także stabilizacja cen mieszkań oraz rentowność najmu powodują, że chętniej podejmowane są decyzje o zakupie nieruchomości na wynajem, ponieważ przy rozsądnym gospodarowaniu, można osiągać regularne zyski.

Warto przyjrzeć się zatem szczegółom.

Niskie stopy procentowe.


Według aktualnych ustaleń Rady Polityki Pieniężnej, kredytobiorcy mogą spłacać teraz rekordowo niskie odsetki od udzielonych świadczeń. Maksymalnie wynosić one mogą do 10 % w skali roku. Stopy procentowe plasują się bowiem na poziomie 1,5 %. Tak dobrego wyniku nie zanotowano w polskiej gospodarce od lat. Co więcej, sytuacja ta nie powinna ulec zmianie co najmniej do końca 2018 roku. Nic więc dziwnego, że to korzystny czas na decyzję o zaciągnięciu kredytu m.in. pod zakup nieruchomości, ponieważ jest to po prostu bardziej opłacalne.

Wzrost wynagrodzeń i poprawa sytuacji na rynku pracy.

Oczywiście warunki kredytu hipotecznego, obciążone są większymi wahaniami, ponieważ dotyczą dłuższego okresu czasu. Jednak biorąc pod uwagę poprawę sytuacji na rynku pracy oraz wzrost wysokości zarobków, wielu rodaków może pozwolić sobie na podjęcie ryzyka kredytowego.

Zgodnie z danymi płynącymi z gospodarki, poziom bezrobocia osiągnął pułap najniższy od 25 lat. Aktualną sytuację na rynku pracy na rok 2018 określić można mianem „rynku pracownika”, ponieważ zdecydowana większość pracodawców deklarują chęć podwyżek płac oraz wysokie zapotrzebowanie na rozszerzanie kadry. Taka poprawa kondycji finansowej powoduje większy optymizm wśród zatrudnionych.

Stabilne ceny mieszkań.

Kolejnym z czynników przemawiającym za inwestowaniem w rynek nieruchomości na wynajem jest stabilizacja cen mieszkań. Ceny, które w ostatnich latach wzrosły, ze względu na rosnące zapotrzebowanie i małą ilość dostępnych lokali, są już na tyle wyśrubowane, że nie można mówić o ich dalszym wzroście. Nie zanosi się również, na gwałtowne spadki, ponieważ nawet mimo rozpoczęcia nowego programu rządowego Mieszkanie +, który ma zapewnić spora liczę lokali mieszkalnych na wynajem z możliwością późniejszego wykupu, podaż nadal jest stanowczo za niska.

Rentowność najmu.

Rosnącą popularność zakupu nieruchomości na wynajem zawdzięczać można również rentowności takich inwestycji. W sytuacji, kiedy pieniądz ma rekordowo niską wartość, spada opłacalność inwestycji w lokaty i konta oszczędnościowe. Konsumenci szukają więc alternatywy, by móc pomnażać zyski ze swoich oszczędności. I tu wkracza rynek nieruchomości. Okazuje się bowiem, że odpowiednio zarządzany najem pozwala osiągnąć gwarantowane dochody na poziomie nawet do 5 – 8 % w skali roku, gdzie dla porównania, oprocentowanie lokat wynosi 3 – 4 %.

Podsumowując, wiele czynników ekonomiczno – gospodarczych w roku 2018 zapowiada się bardzo korzystnie, by przedłużyć dobrą passę na rynku mieszkaniowym. Trzeba jednak pamiętać, że kluczową sprawę stanowi tu odpowiednio zarządzany najem. Nieruchomość przeznaczona na wynajem, powinna spełniać konkretne kryteria, żeby stanowić inwestycję dochodową. Ważna jest bowiem zarówno lokalizacja, metraż, a także możliwości późniejszego wykorzystania takiej inwestycji.

Osoby nie mające doświadczenia w tej dziecinie, mogą skorzystać z pomocy biur nieruchomości, które za niewielką prowizją, oprócz tego, że stanowią bazę doradczą i coraz częściej szukają konkretnej nieruchomości pod indywidualne potrzeby nabywcy, to świadczą również kompleksowe usługi podczas trwania okresu wynajmu. Usługi te obejmują zarówno poszukiwanie kolejnych lokatorów, jak i zarządzanie mieszkaniem podczas trwania najmu.