Zakup własnego „M” to często żmudny proces, dlatego już na samym początku warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę o co pytać sprzedającego, a także zdecydować jakie kwestie są dla nas najważniejsze. Przemyślana decyzja pozwoli zaoszczędzić nam niepotrzebnych nerwów.

    Przy poszukiwaniach i zakupie mieszkania polecamy skorzystać z usług pośrednika, który przedstawi aktualną ofertę mieszkań przeznaczonych do sprzedaży, będzie uczestniczył w prezentacjach wybranych przez Klienta mieszkań, a także bezpiecznie przeprowadzi Kupującego przez całą transakcję.

Od czego rozpocząć poszukiwania mieszkania?

     Kupując mieszkanie musimy mieć dość sprecyzowane kryteria poszukiwań. Oczywiście w toku prezentacji mogą one ulegać zmianie, ale najważniejsze abyśmy odpowiedzieli sobie na kilka podstawowych pytań:
 

 • Jakiego mieszkania poszukujemy? W zależności od naszej sytuacji życiowej oraz potrzeb, powinniśmy już na wstępie poszukiwań określić jakie mieszkanie będzie nas interesować – przede wszystkim metraż, rozkład i ilość pomieszczeń, ewentualnie stan mieszkania. W przypadku zakupu musimy myśleć perspektywicznie, bierzmy pod uwagę również naszą przewidywaną sytuację życiową za kilka lat.

 • Jakie są nasze środki finansowe? Jest to bardzo ważny aspekt i już na początku poszukiwań mieszkania należałoby zastanowić się jakimi finansami dysponujemy? Czy stać nas na zakup mieszkania za gotówkę, czy może bierzemy pod uwagę także kredyt? Jeżeli nieruchomość miałaby być częściowo finansowana z kredytu, to już na początku poszukiwań polecamy udać się do doradcy kredytowego, który udzieli nam wstępnej informacji o naszej zdolności kredytowej. Będzie to bardzo ważny element przy poszukiwaniach – nie tylko jasno określony cel- czyli zakup mieszkania, ale także wiedza na temat kwoty, którą dysponujemy i możemy na dany cel przeznaczyć.

 • Dodatkowe koszty związane z transakcją? Standardowo do takich kosztów zaliczamy opłaty związane z zakupem nieruchomości czyli: koszt notariusza, podatku od czynności cywilno - prawnych, opłaty sądowe. Obligatoryjnie wśród opłat może być także wynagrodzenie prowizyjne dla pośrednika.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę w poszukiwaniach oraz przy wyborze mieszkania?

     Radzimy, aby w okresie zimowym, w miarę możliwości, umawiać się na prezentację w ciągu dnia. W świetle dziennym lepiej widać ewentualne mankamenty mieszkania, mamy też okazje lepiej ocenić jego nasłonecznienie. Przy sztucznym świetle nie wszystkie aspekty mogą być równie dobrze widoczne.

Lokalizacjamusimy przemyśleć kwestię lokalizacji mieszkania, biorąc pod uwagę takie aspekty jak, dojazd do pracy (przedszkola, szkoły itp.), ewentualne walory rekreacyjne, połączenie komunikacyjne itp. Stąd też przy poszukiwaniach odpowiedzmy sobie na poniższe kwestie:

 • Centrum czy obrzeża?

 • Odległość i dostępność komunikacyjna do miejsc, w których często bywamy (praca, rodzina itp.)

 • Infrastruktura: parking, garaż, komunikacja miejska, sklepy, punkty usługowe, urzędy, szkoły, przedszkola, place zabaw.

 • Dostępność terenów rekreacyjnych?

 • Otoczenie/sąsiedztwo?

 • Plany dotyczące budowy nowych budynków w okolicy – ich pojawienie się za jakiś czas może całkowicie zmienić otoczenie.

Rodzaj zabudowy – tutaj powinniśmy zdecydować jaka zabudowa nas interesuje tj. wieżowce, a może tylko niskie bloki? Stare czy nowe budownictwo? Kamienice? Nowoczesne, ekskluzywne strzeżone osiedla?

Jeżeli istotna będzie dla nas kwestia samego budynku, to powinniśmy zastanowić się nad tym jaki maksymalny rok budowy bierzemy pod uwagę, jaką technologię budowlaną, ogólny stan nieruchomości (elewacja, dach, klatka schodowa), dostępność piwnicy, komórek lokatorskich itp.

W kwestii samego mieszkania również jest bardzo wiele elementów, które powinny być przez nas poważnie przemyślane, wśród nich wymienić możemy:

 • Która kondygnacja nas interesuje (czy np. bierzemy pod uwagę wieżowiec z windą, lub np. niski blok bez windy?)

 • Rozkład mieszkania – pokoje przejściowe/niezależne?

 • Stan mieszkania: wysoki standard, stan bardzo dobry, stan do odświeżenia, stan do remontu;

 • Usytuowanie mieszkania względem stron świata – pomieszczenia z doświetleniem południowym i zachodnim będą zawsze cieplejsze i bardziej słoneczne;

 • Widok z mieszkania – na inne bloki, tereny zielone czy ulicę;

 • Dostępność balkonu, ewentualnie ogródka? Czy do mieszkania przynależy piwnica lub np. komórka lokatorska? A może miejsce parkingowe lub garaż?

 • Czy chcemy zakupić mieszkanie z pełnym wyposażeniem (umeblowanie, sprzęt, zabudowa kuchenna), czy może interesuje nas nieruchomość, którą będziemy mogli urządzić wg własnego uznania i gustu?

 • Koszty utrzymania mieszkania (czynsz, ogrzewanie, energia elektryczna, gaz itp.).

W czasie prezentacji mieszkania zachęcamy do zadawania pytań czy to Pośrednikowi czy też Właścicielowi nieruchomości. Odpowiedzi na nie są często istotnym elementem w podejmowaniu decyzji o zakupie danej nieruchomości.

Wśród pytań mogą znaleźć się poniższe:

 • Dlaczego zostało wystawione na sprzedaż?

 • Czy i kiedy były przeprowadzane remonty?

 • Sąsiedztwo?

 • Okolica?

 • Kiedy sprzedający opuści mieszkanie?

 • Czy jest piwnica lub komórka lokatorska?

     Są to tylko wybrane i bardzo podstawowe kwestie. Na pewno decydując się na zakup nieruchomości będą państwo mieli wiele pytań i wątpliwości, dotyczących kwestii szczególnie dla Państwa istotnych. Warto je rozwiać jak najszybciej, bo jest to jeden z elementów podjęcia trafnej decyzji o zakupie konkretnej nieruchomości.

     Bardzo ważnym elementem zakupu mieszkania są...negocjacje cenowe! Pamiętajmy o tym, że w większości przypadków ceny ofertowe mieszkań nie są ostateczne – warto podjąć dialog z Właścicielem.

     Zakup własnego „M” to inwestycja na lata, warto by była ona przemyślana, a sama nieruchomość aby spełniała nasze oczekiwania w jak najpełniejszym stopniu.